Invitație

Suntem onoraţi sã vã invitãm la conferinţa interdisciplinară, cu participare internaţionalã, intitulată “ADICTOLOGIA ÎN ROMÂNIA – ÎNCOTRO ?”

care va avea loc în Oradea, în perioada 24-25-26 octombrie 2013.

Medicii participanți vor primi 15 credite EMC iar asistenții medicali participanți vor primi 8 credite EMC

Nota: diplomele medicilor participanti se pot ridica de la Colegiul Medicilor Bihor( str. Marasesti nr 19) iar diplomele asistentilor se pot fi ridica de sediul OAMGMAMR filiala Bihor ( str. Grigore Moisil nr 8 sc B et 1 apt 11) incepand cu data de 04.12.2013.

Descarca invitatie | Descarca program | Fisa inscriere

NOTĂ  Email

În perioada Festivalului Toamna Orădeană, Fundaţia pentru Sănătate va iniţia o acţiune multidisciplinară pe tema sindroamelor de dependenţă,  consumul de droguri şi etnobotanice.

Având în vedere că în România se apreciază că 1.700.000 de persoane şi mai ales copii consumă droguri şi substanţe psihoactive ilegale, considerăm oportună elaborarea unui plan local şi general pentru măsuri sanitare, educaţionale şi juridice cu scopul de a elimina acest pericol de importanţă majoră din punct de vedere a siguranţei naţionale şi a sănătăţii publice.

Proiectul nostru s-ar desfăşura sub următoarea formă:

1. O conferinţă pentru elaborarea problemei în general din punct de vedere a comunităţii, respectiv iniţierea realizării unui plan, care să aibă ca rezultat:

a). Recunoaşterea aditologiei ca specialitate şi competenţă pentru anumite categorii de medici şi psihologi;

b). Crearea centrelor de aditologie, unde specialiştii pot continua tratamentul şi reinserţia socială a persoanelor, care au trecut prin serviciile                         psihiatrice şi de detoxicare.

2. Cursuri de iniţiere privind metodologia de îngrijire a pacienţilor din această categorie. Aceste cursuri cu o durată de 6 – 8 ore am dori să organizăm     în secţii diferite pentru medici, cadre didactice, asistenţi sociali şi separat pentru cei care au competenţă în domeniul juridic – legislativ.

Parteneri identificaţi până în prezent:

1. Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Bihor (Persoana de contact: Szanto Ildiko)
  2. Cabinetul Parlamentar d-lui Cseke Attila
  3. Cabinetul Parlamentar d-lui deputat Ioan Cupşa
  4. Catedra de Igienă şi Organizare Sanitară – Facultatea de Medicină Târgu Mureş

Urmează să luăm legătura în cursul lunii mai cu reprezentanţii A.N.A. Oradea, Direcţia de Sănătate Publică, Poliţia Judeţeană Oradea, Facultatea de Sociologie din cadrul Universităţii Oradea şi alte instituţii şi ONG – uri care în urma solicitărilor sunt dispuşi să participe sau să iniţieze proiecte în acest domeniu.

Medicul şi societatea  Email

Fundaţia pentru Sănătate în parteneriat cu Centrul  de Cercetări în Medicina de Înaltă Performanţă al Facultăţii de Medicină şi Farmacie- Universitatea din Oradea, Asociaţia SARTISS şi Colegiul Medicilor Bihor au organizat cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătăţii conferinţa cu participare internaţională Medicul şi societatea în data de 5 şi 6 aprilie 2013 în trei locaţii diferite.

Programul evenimentului îl găsiţi aici  CLICK PENTRU A DOWNLOADA

Conferinţa este creditată de către Colegiul Medicilor cu 8 credite EMC. Diplomele medicilor participanţi pot fi ridicate de la Colegiul Medicilor Bihor la sfârşitul lunii aprilie.